2018 Winners

Congratulations to our 2018 Award Winners!

Best Feature: What Death Leaves Behind

Best Actor Feature: Christopher Mann, What Death Leaves Behind

Best Director Feature Documentary: H. James Gilmore, Cracking Aces: A Woman’s Place at the Table

Best Feature Documentary: The Great American Depression: I’m Aware

Best Director Feature Thriller: Jeffrey Johnson, Captain Black

Best Actress Feature Thriller: Linora Washington, Captain Black

Best Feature Horror:  Killer Unicorn

Best Writer Feature: Jose Alvarez, Killer Unicorn

Best Director Feature Horror: Bruce Gorman, The Clown

Best Actor Feature Horror: Kenneth Cueva, The Clown

Best Director Feature: Mike Kravinsky, Nothing to Do

Best Music Feature: Liza Figueroa Kravinsky, Nothing to Do

Best Director Feature Crime: Andre Joseph, Vendetta Games

Best Actor Feature Crime: Chris Cirulla Jr., Vendetta Games

Best Music Short: John Niespodzianski, Grandpa

Best Music Short: Michael Engesser, Cog and Gear

Best Music Feature Documentary: The Great American Depression: I’m Aware

Best Writer Short Horror: Andy Kumpon, Knit

Best Writer Short New Jersey Film: Larry Rosen, Man from Mars

Best Writer Short Comedy: Eric J. Carlson, The Danish Boy

Best Supporting Actor Short New Jersey Film: Stan J. Adams, Black n’ Blue

Best Supporting Actress Short Local: Taylor Harris, Goodbye Chris

Best Supporting Actress Short Local: Christina Dollard, House of Death, The Beginning

Best Supporting Actress Short Crime: Gloria Frato, The Jersey Connection

Best Supporting Actress Short South Jersey: Celina J. Foxworth, Land of Misfits

Best Cinematography Short Local: Joshua Echevarria, Atlantic City

Best Actor Short: Chad Conley, Grandpa

Best Actor Short Drama: Jeffrey Turboff, Trapped in Amber

Best Actor Short Dramedy Local: Thomas Jennetta, The Good Hand

Best Actor Short Romcom: Chris J. Cullen, Death (And Disco Fries)

Best Actor Short New Jersey Film: Jim Thalman, Black n’ Blue

Best Young Actor Short: Damon Rotella, Land of Misfits

Best Actor Short Local: Stephan Jackson, Alone, Extended Cut

Best Actor Short Drama Local: Ryan Munzert, Simple Things

Best Actor Short Fantasy Drama: Tomike Ogugua, Voice of Reason

Best Actress Short Horror: Leila Jean DavisKnit

Best Actress Short Comedy: Gwenn Dara, Girlfriends Past

Best Actress Short Drama Local: Aleya Green, 509

Best Actress Short Local: Keria Kowiecki, Moving On

Best Actress Short Fantasy Local: Zoey Graham, Abigail

Best Actress Short Dramedy: Halle Ballard, Faux Glow

Best Short Drama Pennsylvania Filmmaker: Grandpa

Best Short Road Trip: Along the Drive

Best Short Crime: The Jersey Connection

Best Short Comedy: The Danish Boy

Best Short Dramedy Local: Goodbye Chris

Best Short Horror: Knit

Best Short Drama South Jersey: Hush

Best Short Romcom: Death (And Disco Fries)

Best Short Drama: Cog and Gear

Best Short Drama New Jersey Filmmaker: Black n’ Blue

Best Short: A Thousand Words

Best Short Local: Atlantic City

Best Director Short Comedy: Roberto Steele, B-Ball Star

Best First Time Director Short: Greg Jolley, Flare

Best Director Short Philadelphia Filmmaker: Daniel Brown, Trapped in Amber

Best Director Short Crime: Tim Firtion, The Jersey Connection

Best Director Short Dramedy: Mitch Marsico, Faux Glow

Best Director Short South Jersey: Maurice Paramore, Regrets

Best Director Short Local: Keith Vaile, Alone, Extended Cut

Best Director Short Fantasy: Tony Picciotti, Abigail

Best Director Short Drama South Jersey: Joseph McGovern, Hush

Best Director Short Comedy New Jersey Filmmaker: Larry Rosen, Girlfriends Past

Best Director Short Drama: Antoine Allen, Voice of Reason

Best Ultrashort New Jersey Filmmaker: Home Early

Best Ultrashort Comedy: Bae

Best Short Animation Local: Graffiti Woman: The Beginning

Best Animation Series: The Family Blend! Pop’s Big Payback Pt. II

Best Short Animation Art: The Avenging Angel

Best Short Documentary South Jersey: Dovere for Camden

Best Short Documentary Mental Health: Attention Please

Best Director Short Documentary New Jersey Filmmaker: Mark Clauburg, The Girl Next Door

Best Documentary Medical Care: End of Life Care

Best Director Short Documentary: Joshua Isenberg, Instituting Protest

Best Short Documentary New Jersey Filmmaker: Cop Shot: The Aftermath

Best Student Documentary: Reberth

Screenwriting Competition Winners:

Feature Screenplay

First Place: Denise Brossman for Labor of the Gods

Second Place: Michael Harwood for 8-Bit Heroes

Third Place: Michael Monteith for Little Things Mean a Lot

Honorable Mention: Samuel Taylor for At the Mercy of Faith

Honorable Mention: Denis Curto for Truth Be Told

Short Screenplay

First Place: Rafael Gamboa for Violet

Second Place: Maximilian Vasile for Guy Lonely

Third Place: Thomas Britt for A Second Husband